Semestervikarier inom Funktionsstöd boenden - Lindesbergs kommun, Funktionsstöd - Administratörsjobb i Lindesberg
Semestervikarier inom Funktionsstöd boenden
Lindesbergs kommun, Funktionsstöd / Administratörsjobb / Lindesberg
Observera att sista ansökningsdag har passerat.

Visa alla administratörsjobb i Lindesberg, Nora, Örebro, Ljusnarsberg
Visa alla jobb hos Lindesbergs kommun, Funktionsstöd i Lindesberg

Vi söker nu dig som vill arbeta som semestervikarie på våra gruppbostäder, servicebostäder och korttidsboenden. Jobbet passar dig som vill ha ett socialt arbete där du hjälper andra människor i deras vardag.


Publiceringsdatum
2021-01-27

Arbetsuppgifter
Arbetsuppgifterna innebär att stödja den enskilde i vardagen med exempelvis fritidsaktiviteter, sociala kontakter, städning, matlagning och personlig omvårdnad. Vi erbjuder dig som är ny introduktion där du får gå bredvid erfarna kollegor för att bli trygg i uppdraget.

Du kommer att få jobba inom en givande och stimulerande arbetsmiljö, där fokus är att hjälpa den enskilde med varierande uppgifter utifrån deras behov.

Arbetet är schemalagt och innefattar dagtid, kvällar, helger och ev. jourtjänstgöring eller nattarbete. Vi eftersträvar att erbjuda dig ett schema utifrån dina önskemål och hur mycket du vill jobba. För dig som vill jobba under våren kommer möjlighet till timanställning finnas. Det kommer även finnas chans för dig att fortsätta jobba som vikarie efter sommaren.


Kvalifikationer
Du har fyllt 18 år och är intresserad av att arbeta med människor. Önskvärt att du är utbildad inom människovårdande yrke eller påbörjat sådan utbildning t.ex. undersköterska, skötare, barnskötare. Erfarenhet av arbete inom verksamheter för personer med intellektuella, fysiska eller psykiska funktionsnedsättningar är meriterande. Som person vill vi att du sätter den enskilde i fokus och har lätt för att samarbeta. Du ska behärska det svenska språket på ett sätt att du kan kommunicera med de boende, anhöriga och övrig personal samt kunna dokumentera det som verksamheten kräver. Vi ser gärna att du har B-körkort för manuell växellåda då de flesta av våra verksamheter har det som krav.

ÖVRIGT
Kontaktpersoner, enhetschefer:
Ethel Andersson 0581-814 81, ethel.andersson@lindesberg.se
Mikaela Segerfjell 0581-812 04, mikaela.segerfjell@lindesberg.se
Boel Persson 0581-815 21, boel.persson@lindesberg.se
Cecilia Ebbesen 0581-811 19, cecilia.ebbesen@lindesberg.se
Travis Berggren 0581-811 09, travis.berggren@lindesberg.se
Desireé Jansson-Thunell 0581-812 08, desiree.jansson-thunell@lindesberg.se
Cajsa Borup 0581-810 61, cajsa.borup@lindesberg.se
Veronica Berglund 0581-816 88 veronica.berglund@lindesberg.se

Om du blir aktuell för anställning kommer du behöva uppvisa utdrag från belastningsregistret: "Utdrag för arbete med barn med funktionsnedsättning".

Lindesbergs kommun ingår i det finska förvaltningsområdet. Ange gärna i din ansökan om du har språkkunskaper i finska.

Fackliga företrädare nås via kommunens växel, tfn 0581-810 00. Vi tar endast emot ansökningar via Offentliga jobb. Vi undanber oss kontakt med annonsörer och bemannings-/rekryteringsföretag.

Lindesberg kännetecknas av en positiv och stark framtidstro. Vi investerar för framtiden och vill växa. Vi söker engagerade medarbetare som vill vara med och utveckla Lindesberg. Samverkan är ett honnörsord och vi vill stärka det i varje del av vår organisation. Idag arbetar ca 1 800 medarbetare med olika uppdrag för att ge invånarna god service med hög kvalitet. Välkommen att utvecklas vidare med oss!

Varaktighet, arbetstid
Timavlönad. Sommarjobb / Säsongsanställning, tillträde: Det finns möjlighet att börja som timvikarie redan innan sommarperioden. Sommarperioden pågår mellan v.26-33. .

Ersättning
Enligt avtal.

Så ansöker du
Sista dag att ansöka är 2021-03-01
Klicka på denna länk för att göra din ansökan

Företag
Lindesbergs kommun, Funktionsstöd

Jobbnummer
5543241

Observera att sista ansökningsdag har passerat.

Sökord


Prenumerera
Fyll i din e-postadress för att få e-postnotifiering när det dyker upp fler lediga jobb hos Lindesbergs kommun, Funktionsstöd: