Verksamhetschef - Västerviks kommun - Sjukvårdschefsjobb i Västervik
Verksamhetschef
Västerviks kommun / Sjukvårdschefsjobb / Västervik
Observera att sista ansökningsdag har passerat.

Visa alla sjukvårdschefsjobb i Västervik, Vimmerby, Valdemarsvik, Oskarshamn
Visa alla jobb hos Västerviks kommun i Västervik

Socialförvaltningen, Hälso- och Sjukvårdsverksamheten, Västervik.

Tjänsten tillsätts under förutsättning att erforderliga beslut tas i frågan om kommunalisering av hemsjukvård, i länets alla kommunfullmäktige i november månad.

Den kommunala hälso- och sjukvården ansvarar för hälso- och sjukvårdsinsatser inom såväl ordinärt som särskilt boende. Verksamheten består av sjuksköterskor, arbetsterapeuter och sjukgymnaster.

Vi söker dig som har för området lämplig högskoleutbildning, och erfarenhet av hälso- och sjukvårdsverksamhet samt erfarenhet av arbete som ledare inom offentlig verksamhet. Stor vikt kommer att läggas vid personlig lämplighet, samarbetsförmåga och en positiv inställning till utvecklingsarbete. Vi söker dig som vill arbeta i ett utvecklingsinriktat klimat och med helhetssyn, visioner och resultat vill driva utvecklingen inom verksamhetsområdet

I arbetsuppgifterna ingår:
* att skapa ett arbetsklimat som uppmuntrar till kreativitet, dialog och delaktighet
* att utgå från de behov som invånarna i Västerviks kommun har
* att ha ansvar för verksamhetsutveckling och kvalitetsuppföljning samt budget, personal och arbetsmiljö

Verksamhetschefen för Hälso- och sjukvårdsverksamheten är direkt underställd förvaltningschefen och ingår i förvaltningens ledningsgrupp.

Krav: B körkort då bilkörning ingår i tjänsten.

Upplysningar:
Socialchef, Västerviks kommun, Jörgen Olsson, tfn: 0490-884 00, e-post: jorgen.olsson@vastervik.se
MAS (Medicinskt ansvarig sjuksköterska), Pia Berg, tfn: 0490-884 01, e-post: pia.berg@vastervik.se
Personalutvecklare, Socialförvaltningen, Johanna Reidefors, tfn: 0490-886 41, e-post: johanna.reidefors@vastervik.se

Facklig information:
Ledarna, Lillemor Ljungkvist, ffn: 0490-880 87, mob: 070- 248 56 80, E-postadress: lillemor.ljungkvist@vastervik.se
Vårdförbundet, Estrella Moran, tfn: 0490-883 39, mob: 070-227 73 47, e-post: estrella.moran@vastervik.se
SKTF, Marie Fältsjö, tfn: 0490-883 52, mob: 070-590 01 73, e-post: marie.faltsjo@vastervik.se
Kommunal, Berit Thall, tfn: 0490-888 89, e-post: berit.thall@vastervik.se
Akademikeralliansen, Katja Varho-Österlund, tfn: 0490-888 31, mob: 070-227 73 47, e-post: katja.varho-osterlund@vastervik.se

www.vastervik.se/inflyttarservice finns information för dig som vill flytta till Västervik.
Välkommen till oss! Körkort
B körkort fordras.

Publiceringsdatum
2007-10-10

Anställningstyp/arbetstider
Tillträde 2008-01-01 eller enligt överenskommelse.
Tillsvidareanställning, heltid.

Ersättning
Enligt avtal.

Så ansöker du
Välkommen med din ansökan till Västerviks kommun, Kommunledningskontoret/ PA, 593 80 Västervik.
Sista ansökningsdag 2007-10-21
Ange följande referens när du ansöker: 194.7/07
Vi tar emot ansökan via epost: klk@vastervik.se

Företag
Västerviks kommun
Kommunledningskontoret/PA
59380 Västervik
Telefonnummer: 0490-88000
Faxnummer: 0490-88805
E-postadress: klk@vastervik.se
Mer information på http://www.vastervik.se

Jobbnummer
21862

Observera att sista ansökningsdag har passerat.

Sökord


Prenumerera
Fyll i din e-postadress för att få e-postnotifiering när det dyker upp fler lediga jobb hos Västerviks kommun: