Förskollärare / Lärare mot förskolan - Stenungsunds kommun, Övergripande barnomsorg/skola - Förskollärarjobb i Stenungsund
Förskollärare / Lärare mot förskolan
Stenungsunds kommun, Övergripande barnomsorg/skola / Förskollärarjobb / Stenungsund
Observera att sista ansökningsdag har passerat.

Visa alla förskollärarjobb i Stenungsund, Orust, Lilla Edet, Tjörn
Visa alla jobb hos Stenungsunds kommun, Övergripande barnomsorg/skola i Stenungsund

Stenungsunds kommun, en expanderande kustkommun med ca 23 000 inv?nare, boendemilj?er n?ra havet och goda m?jligheter till friluftsliv och rekreation med ett v?lutvecklat kultur- och f?reningsliv. Kommunen l?mnade 1997 den traditionella n?mndorganisationen och har en politisk organisation som fr?mjar samverkan och helhetssyn.
Vi har 17 kommunala f?rskolor och 11 grundskolor. I alla verksamheter samarbetar personalen i arbetslag. Vi vill bevara och utveckla barnens/elevernas lust att l?ra, ta vara p? deras kreativitet och ?ppna m?jligheter f?r dem att sj?lva hitta v?gar och s?tt att l?sa olika uppgifter p?.
Vi arbetar mycket f?r att f? en bra arbetsmilj? f?r b?de barn och vuxna. Friskv?rd f?r barn och personal ?r ett prioriterat omr?de.

Publiceringsdatum
2008-04-04

Arbetsuppgifter
Du som l?rare/f?rskoll?rare ansvarar f?r att den pedagogiska verksamheten genomf?rs. Du planerar och genomf?r pedagogiskt arbete med enskilda barn och barn i grupp. Du arbetar med att aktivt koppla l?roplanen och v?ra verksamhetsm?l till ditt arbete.

Kvalifikationer
En f?rskoll?rare/l?rare i Stenungsunds f?rskolor
* Har adekvat h?gskoleutbildning och har kunskap i att arbeta utifr?n de nationella och kommunala styrdokumenten.
* Ser vikten av ett gott arbetsklimat.
* ?r m?n om sin personliga utveckling.
* Kan oms?tta teori till praktik med barnet i centrum.
* Har insikt i att dokumentation, uppf?ljning och utv?rdering av verksamheten skapar kvalitet.
* Ser utvecklingsarbete som n?got positivt.
* Tycker att friskv?rd ?r ett viktigt inslag i det l?ngsiktiga arbetet.

Anställningstyp/arbetstider
Tillsvidare, tilltr?de: Fr.o.m. ht 2008
L?n
L?n/Syssels?ttningsgrad: 50-100%
Ans?kan
Sista ans?kningsdag: 2008-04-25
H?r finns framtidsjobben!
Stenungsund ?r en av Sveriges mest expansiva kommuner. Det inneb?r att arbetstillf?llena inom f?rskolan blir fler. Det p?g?r just nu en massa intressanta projekt och viljan att utvecklas ?r stark i kommunen. H?r av dig s? f?r du veta mer. V?lkommen med din ans?kan!
Ans?kan via extern webbplats

Kontakt
Agnetha Hogmalm, 0303-732575, agnetha.hogmalm@stenungsund.se
Maria Brodd, 0303-738409, maria.brodd@stenungsund.se
Ulla Falk, 0303-738023, ulla.falk@stenungsund.se
Christian Liljemark, 0303-732585, christian.liljemark@stenungsund.se
Per Andersson-Sell?n, 0303-732510, per.andersson-sellen@stenungsund.se
Christina Andersson, 0303-732568, christina.i.andersson@stenungsund.se
Lena Lindberg, 0303-732554, lena.lindberg@stenungsund.se

Företag
Stenungsunds kommun, ?vergripande barnomsorg/skola

Adress
Stenungsunds kommun, ?vergripande barnomsorg/skola
Strandv?gen 15
44482 Stenungsund

Jobbnummer
182363

Observera att sista ansökningsdag har passerat.

Sökord


Prenumerera
Fyll i din e-postadress för att få e-postnotifiering när det dyker upp fler lediga jobb hos Stenungsunds kommun, Övergripande barnomsorg/skola: