Forskningssköterskor/-assistenter - Karolinska Institutet, Institutionen för MEB - Sjuksköterskejobb i Stockholm
Forskningssköterskor/-assistenter
Karolinska Institutet, Institutionen för MEB / Sjuksköterskejobb / Stockholm
Observera att sista ansökningsdag har passerat.

Visa alla sjuksköterskejobb i Stockholm, Solna, Sundbyberg, Lidingö
Visa alla jobb hos Karolinska Institutet, Institutionen för MEB i Stockholm

Forskningssköterskor/-assistenter för genetisk och psykiatrisk forskning
Institutionen för Medicinsk Epidemiologi och Biostatistik bedriver många forskningsprojekt som innebär omfattande datainsamling på nationell bas. För närvarande pågår flera stora psykiatriska projekt med insamling av prover och hälsodata. Från och med hösten 2008 behöver vi förstärka vår grupp med ett antal forskningssjuksköterskor för den svenska delen av ett internationellt projekt om genetiska effekter vid schizofreni och bipolär sjukdom.

Publiceringsdatum
2008-04-14

Dina arbetsuppgifter
Du kommer att tillhöra en grupp om 6-10 sjuksköterskor som samlar in patientdata över hela Sverige. Datainsamlingen inkluderar informationsbrev till studiedeltagare, telefonkontakter, blodprovstagning, hantering av provsvarsbrev samt datainmatning. Arbetet är självständigt och innebär resor minst 50% av tiden. Vi har mottagningsarbete vid öppenvårdsmottagningar i respektive län och gör också hembesök med intervju och provtagning. Arbetstid utöver dagtid med övernattning förekommer.

Kvalifikationer
Leg. sjuksköterska; gärna distriktssköterska eller psykiatrisjuksköterska, legitimerad biomedicinsk analytiker eller annan motsvarande kompetens. Erfarenhet från forskningsmiljö är meriterande. Det krävs att du har god datorvana, är flexibel och har god förmåga att samarbeta och ta initiativ. Vi ställer höga krav på noggrannhet och organisationsförmåga. Körkort är ett krav.

Körkortskrav
B

Arbetstider och omfattning
Visstidsanställning 6 månader eller längre
Heltid
Heltid/Projektanställning 6 månader med god möjlighet till förlängning.

Ersättning
Fast lön
Fast lön.

Så ansöker du
Sista dag att ansöka är 2008-05-05
Karolinska Institutet eftersträvar mångfald ur alla aspekter.
Ange följande referens när du ansöker: 1445/2008
Ansökan kan skickas till e-postadress: jobb@meb.ki.se

Kontakt
Christina Hultman, Forskningsledare, 08-524 838 93 (Arbete), christina.hultman@ki.se
Emma Flordal Thelander, projektkoordinator, 08-524 823 57 (Arbete), emma.flordal.thelander@ki.se
Ann-Britt Holmgren, forskningssköterska, 08-524 874 29 (Arbete), ann-britt.holmgren@ki.se

Facklig kontakt
Ann Almqvist, OFR/ST-ATF, 08-524 861 99, ann.almqvist@ki.se
Camilla Lagerberg, SACO, 08-524 823 75 (Arbete), camilla.lagerberg@ki.se
Gunnar Stenberg, SEKO, 08-524 880 75 (Arbete), gunnar.stenberg@ki.se

Företag
Karolinska Institutet, Institutionen för MEB

Adress
Karolinska Institutet, Institutionen för MEB
Box 281
17177 STOCKHOLM

Kontorsadress
Nobels väg 12a

Kontaktuppgifter
Telefonnummer: 08-524 822 84
Faxnummer: 08-314975
E-postadress: jobb@meb.ki.se

Jobbnummer
191788

Observera att sista ansökningsdag har passerat.

Sökord


Prenumerera
Fyll i din e-postadress för att få e-postnotifiering när det dyker upp fler lediga jobb hos Karolinska Institutet, Institutionen för MEB: