Behandlingsassistent - Statens institutionsstyrelse, SiS ungdomshem Sundbo - Behandlingsassistentjobb i Fagersta
Behandlingsassistent
Statens institutionsstyrelse, SiS ungdomshem Sundbo / Behandlingsassistentjobb / Fagersta
Observera att sista ansökningsdag har passerat.

Visa alla behandlingsassistentjobb i Fagersta, Norberg, Skinnskatteberg, Smedjebacken
Visa alla jobb hos Statens institutionsstyrelse, SiS ungdomshem Sundbo i Fagersta

Statens institutionsstyrelse (SiS) är en myndighet som sedan 1994 har ansvaret för vård och behandling av de mest utsatta ungdomarna och av vuxna missbrukare som dömts till behandling. Verksamheten omfattar ett 50-tal institutioner spridda över hela landet. SiS ungdomshem Sundbo - som ligger i naturskön miljö strax utanför Fagersta, två timmar från Stockholm - är en av institutionerna.
SiS ungdomshem Sundbo är ett särskilt ungdomshem som vårdar ungdomar omhändertagna enligt LVU (Lagen om vård av unga) och LSU (Lagen om sluten ungdomsvård).
Huvudman är SiS (Statens institutionsstyrelse), Stockholm.
Vi arbetar utifrån KBT (kognitiv beteendeterapi), en behandlingsform med starkt stöd i internationell forskning. Därtill finns en utredningsavdelning och en avdelning som är specialinriktad mot missbrukande ungdomar. Vi består av sex avdelningar med sammanlagt 36 vårdplatser och är drygt 100 anställda.

Publiceringsdatum
2011-11-03

Arbetsuppgifter
Du ska som behandlingsassistent ansvara för det dagliga arbetet på avdelningen tillsammans med andra behandlingsassistenter. Arbetsuppgifterna kan under ett arbetspass vara mycket varierande. Du samverkar i ett arbetslag med traditionella behandlingsassistentuppgifter. Du bör tycka om att arbeta med ungdomar som behöver positiv förstärkning och gränssättning.
Arbetstiderna är schemalagda. Kvälls-, jour- och helgtjänstgöring.

Kvalifikationer
Avslutad gymnasieutbildning och körkort (B).
Utbildning till behandlingsassistent (exempelvis KY) eller annan eftergymnasialutbildning med beteendevetenskaplig grund. Erfarenheter av att arbeta med KBT är meriterande liksom invandrarbakgrund och god förmåga att uttrycka sig i skrift.

Arbetstider och omfattning
Heltid. Individuell lönesättning. Schema. Tillsvidareanställning, tillträde: 2012-01-01 Tillträde enligt ö.k., upphör: Vi tillämpar provanställning i sex månader.

Ersättning
Månadslön

Så ansöker du
Sista dag att ansöka är 2011-11-20
Ange följande referens när du ansöker: 26-75-11
Ansökan kan tyvärr inte göras via e-post.
Klicka på denna länk för att göra din ansökan

Kontakt
Branko Boberg, 0223-411 80, branko.boberg@stat-inst.se
Lars Wirman, 0223-411 31, lars.wirman@stat-inst.se
Roger Skanser, 0223-411 00, roger.skanser@stat-inst.se
Maritha Prenler, 0223-411 00, maritha.prenler@stat-inst.se
Berit Sörengård, 0223-411 53, berit.sorengard@stat-inst.se

Facklig kontakt
Per Hellstrand, per.hellstrand@stat-inst.se
Mikael Jonsson, 0223-411 00, mikael.johnsson@stat-inst.se
Åsa Kristina Isaksson, 0223-411 00, asaKristina.Isaksson@stat-inst.se
Lennart Olsson, 0223-411 00, lennart.olsson@stat-inst.se
Mikael Bergkvist, 0171-41 66 05, mikael.bergkvist@stat-inst.se

Företag
Statens institutionsstyrelse, SiS ungdomshem Sundbo

Adress
Statens institutionsstyrelse, SiS ungdomshem Sundbo
Sundbo 50A
73792 FAGERSTA

Jobbnummer
1070927

Observera att sista ansökningsdag har passerat.

Sökord


Prenumerera
Fyll i din e-postadress för att få e-postnotifiering när det dyker upp fler lediga jobb hos Statens institutionsstyrelse, SiS ungdomshem Sundbo: